oben links oben rechts
left border
Home ˇ Fotogaleria ˇ Ceny biletów ˇ Programy ˇ Zwierzęta w cyrku ˇ Muzyka cyrkowa ˇ Dookoła cyrku ˇ Cyrki dawniej i dziś ˇ Linki ˇ Makiety ˇ Forum ˇ Dodaj newsa ˇ Regulamin ˇ FAQ ˇ Szukaj ˇ KontaktListopad 19 2017 05:55:19
Serdecznie witamy!
KMC+: Już w przyszłym tygodniu na KMC: archiwalne zdjęcia Cyrku Wielki oraz cyrkowa nuta od KMC. :)
Kludský - jeden z najpotężniejszych cyrków wszech czasów
W tym artykule chcemy Wam pokrótce przedstawić historię czeskiego Cirkus Kludský, jednego z największych i najwspanialszych cyrków w historii.

Cirkus Kludský był najsłynniejszym czeskim cyrkiem i jednym z największych w całej historii sztuki cyrkowej. Podróżował z 3-arenowym namiotem o wymiarach 86 x 54 metrów mogącym pomieścić 10 000 widzów. Posiadał 25 słoni, 160 koni oraz 74 inne zwierzęta - lwy, tygrysy, pantery, żyrafy, hipopotamy i inne. Cyrk zatrudniał 200 artystów z 35 krajów świata, a także dwie orkiestry. W swoim taborze miał 200 wozów, często podróżował pociągiem.


W 1929 roku, gdy Cirkus Kludský został zaproszony do Rzymu, przez miesiąc jego występy zobaczyło 600 000 widzów. Sam cyrk został założony przed I wojną światową przez Karela Kludský, a później rodzinny biznes był kontynuowany przez jego synów.

Cyrk podróżował po całej Europie i tylko niemiecki Circus Krone był w stanie konkurować z tym czeskim gigantem. Niestety przyszedł wielki krach na nowojorskiej giełdzie, w Europie pojawiła się hiperinflacja, Cirkus Kludský nie był w stanie zarobić na koszta. Co gorsza, zimą 1931 200 zwierząt cyrkowych zdechło na zapalenie płuc. Następnego roku, słoń-ikona cyrku, Baby, zmarł. W 1934 roku cyrk grał we Wiedniu, gdy wybuchła austriacka wojna cywilna. Cyrk utknął i nie mógł wyjechać. Artyści uciekli, bo bali się o swoje życie. To był koniec. Karel i Rudolf Kludský musieli ogłosić bankructwo 22 lutego 1934 roku.

Kilkadziesiąt zwierząt kupili bracia Amar, właściciele największego we Francji cyrku oraz Circus Barley. Reszta zwierząt została wynajęta albo sprzedana do ogrodów zoologicznych. Gdy wybuchła II wojna światowa, Rudolf Kludský, spadkobierca cyrkowe tradycji, stracił ostatecznie wszystko - zarówno zwierzęta jak i bliską rodzinę. Zmarł 4 grudnia 1960 roku.

Były jeszcze próby wskrzeszania cyrku, utworzenia parku rozrywki, ostatecznie jednak nie udało się odbudować potęgi cyrkowej dynastii, ale nazwisko Kludský na zawsze zapisało się w historii czeskiej sztuki cyrkowej.
(Źródło: circopedia.org)
Makiety czeskich cyrków
Dziś prezentujemy makiety kilku czeskich cyrków wykonane z niezwykła precyzję przez wielkiego pasjonata - Petra Gongola. Prawda, że zasługują na uznanie? Warto dodać, że wszystkie te makiety zostały wręczone dyrektorom owych cyrków.
25. Weltweihnachtscircus Stuttgart

W tym roku w Stuttgarcie wielki jubileusz 25-lecia będzie świętował Weltweihnachtscircus. Impreza zasłynęła szalenie wysokim poziomem i tak też będzie w tym roku. Ten zimowy cyrk prezentuje cyrk w najlepszym wydaniu! Występy w dniach 7 grudnia - 7 stycznia.

Miejsce: Cannstatter Wasen, Stuttgart
Ceny biletów: od 22,90 € do 72,50 € w 7 kategoriach cenowych w zależności od terminu
Strona internetowa: www.weltweihnachtscircus.de
Organizator: Music Circus Concertbüro GmbH

Program:
IVAN KNIE - poczta węgierska
MAYCOL ERRANI - pokaz wielbłądów
DESIRE OF FLIGHT - sztrabaty
MARTIN LACEY JR. - największy na świecie pokaz 26. lwów i tygrysów
ARTYŚCI CYRKU CHIŃSKIEGO (UCZESTNICY FESTIWALU W MONTE CARLO 2018) - akrobacje na rowerach
SPICEY CIRCUS - akrobacje na batucie
SLAPSTICK - największa na świecie grupa muzycznych klaunów z 50 instrumentami
TRUPA GERLING - wysoka lina pozioma
ARTYŚCI CYRKU MOGOLSKIEGO - ludzkie piramidy
SILVER POWER - hand to hand
ANDREY JIGALOV - repryzy

Jak widać program jest na niebotycznym poziomie i spokojnie dorównuje najlepszym festiwalom europejskim. Zobaczyć takie widowisko - bezcenne.
Wyniki konkursu
Zakończył się nasz konkurs w którym mogliście wygrać materiały promocyjne czeskich cyrków. Zwycięzcą został Paweł Lisiecki. Pawle, gratulujemy - nagrody wędrują do Ciebie.
Czesi w Monte Carlo
Jeśli brać pod uwagę udział czeskich artystów w Monte Carlo, to stoją oni kilka pięter wyżej w rankingach niż Polska. W ciągu ostatnich kilku lat na arenie Festiwalu w Monte Carlo wystąpiło trochę artystów z Czech. Przewijali się na tej imprezie przez cały czas w jej ponad 40-letniej historii. Pozwólcie, że teraz przypomnimy nagrodzone występy z ostatnich lat.

2004


ALAN ŠULC - BRĄZOWY KLAUN


2011


PAOLO KAISER - NAGRODA SPECJALNA MOSKIEWSKIEJ SZKOŁY CYRKOWEJ


2014


EMIL FALTYNY - NAGRODA SPECJALNA KSIĘŻNICZKI ANTOINETTE


RODZINA FALTYNY - NAGRODA SPECJALNA ZJEDNOCZONYCH PRZEDSIĘBIORSTW ROZRYWKOWYCH
2017


MARIO BEROUSEK - BRĄZOWY KLAUN


WOLF BROTHERS - NAGRODA NIEMIECKIEGO KLUBU MIŁOŚNIKÓW CYRKU


Cirkus Cirkus Festival - utracony brylant
Zgłębiając tajniki cyrku czeskiego nie sposób nie wspomnieć o jednym z najważniejszych, choć krótkich, okresów w czeskiej sztuce cyrkowej. Mowa o Cirkus Cirkus Festival, który błyskawicznie zyskał popularność w całej Europie. Równie szybko zniknął.

Pierwsza edycja tego czeskiego festiwalu odbyła się zimą w hali, w 2010 roku i już wtedy poziom imprezy zachwycał. Na arenie pojawili się m.in. Jimmy Folco, Adriana Folco, Helena Polach, Diorios, Duo Guidi, czy Biker Acrobats, którzy zdobyli 1. miejsce. Pierwsza edycja festiwalu okazała się ogromnym sukcesem - finansowym i medialnym. Nie dziwi więc, że prędko wydarzenie przeniosło się pod cyrkowe namioty i zaczęto organizować imprezy dodatkowe jak Cirkus Cirkus Classic, który w zasadzie niczym nie różnił się od festiwalu poza brakiem nagród i jury.

Przez kilka edycji na festiwalowej arenie wystąpiły największe cyrkowe sławy: Navas Brothers, rodzina Casselly, Robert Lagroni, Flying Mendonca, śp. Picasso jr., Duo Stauberti, Anthony Zatta. Był balet, profesjonalne jury, znane gwiazdy. Wszystko to rozrosło się tak bardzo, że każda edycja była profesjonalnie filmowana i emitowana wielokrotnie w czeskiej telewizji!

Niestety szybko okazało się, że to było zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Cirkus Cirkus Festival, Cirkus Cirkus Classic, potem jeszcze wodny cyrk. Widzowie w Pradze po prostu mieli przesyt. Za dużo cyrku w zbyt krótkim czasie, do tego ogromne koszty imprezy sprawiły, że festiwal praktycznie z dnia na dzień przestał istnieć. Ostatnia edycja odbyła się w 2013 roku. Namioty sprzedano "Berolinie", wozy innym cyrkom, w tym "Koronie". Mimo wszystko od tego czasu szef Festiwalu, Artur Kaiser podejmuje starania na rzecz odbudowy tej imprezy. Mamy nadzieję, że kiedyś to się uda, bo impreza była naprawdę w czołówce europejskich widowisk cyrkowych, tak blisko Polski.
3. Kölner Weihnachtscircus

Kontynuujemy nasz cykl poświęcony zimówkom w Niemczech. Dziś przybliżamy Wam 3. Kölner Weihnachtscircus.

3. Kölner Weihnachtscircus jak sama nazwa wskazuje odbędzie się w Kolonii i będzie trwać wyjątkowo długo - od 9 do 31 grudnia br. Przygotowano specjalne promocje - na wybrane spektakle bilety będzie można kupić 20 % taniej albo dokonać zakupu biletu w promocyjnej cenie na który wchodzą dwie osoby.

Miejsce: przy Moście ZOO (Zoobrücke), Kolonia
Ceny biletów: od 18,00 € do 62,00 € w 7 kategoriach cenowych
Strona internetowa: www.koelner-weihnachtscircus.de/
Organizator: State Circus Entertainment BV

Program:
ARTEM SYSOIEV - akrobacje na rowerze
VIKTOR & VIKTORIA - żonglerka
DUO GALAXY - koło śmierci
LADISLAV KAISER - wysoka lina pozioma
EXKLUSIV - pokaz psów
6 - OSOBOWA GRUPA - akrobacje na batucie
TATIANA & DENIS - sztrabaty
THE AFRICAN HUNTERS - czarnoskórzy akrobaci
TRIO EQUIVOKEE - repryzy

Cały spektakl wzbogaci balet cyrkowy z Mińska.

Jeszcze dziś bądźcie z nami. Wieczorem kontynuować będziemy nasz tydzień z cyrkiem czeskim. :)
Cyrk Korona w wersji mini
W wywiadzie Petr potwierdził, że jego ulubionym polskim cyrkiem jest "Korona". Już chwilę temu znalazło to swój wyraz w stworzeniu makiet dwóch wozów polskiego cyrku, których zdjęcia prezentujemy poniżej. Jak widać przyjaźń między polskim a czeskim światem cyrku jest realizowana na wielu płaszczyznach.Wywiad z Petrem Gongolem
Dziś, w ramach tygodnia cyrku czeskiego, zapraszamy Was do lektury wywiadu z Petrem Gongolem, założycielem czeskiego portalu cyrkowego Cirkusy.eu. Razem z Petrem porozmawialiśmy o czeskim świecie cyrku, nie zapominając także o polskim.

W jakim cyrku obecnie pracujesz i za co jesteś w nim odpowiedzialny?
Przez ostatnich siedem lat pracowałem dla Czeskiego Narodowego Cyrku Aleš Antonina Aleša jako fotograf i osoba odpowiedzialna za internet. Od dwóch lat podróżuję z Cirkus Aleš, zajmuję się tym, co wcześniej, a także, razem z moją dziewczyną, zajmujemy się promocją w szkołach, a podczas spektaklu zajmuję się światłami.

Jesteś wielkim fanem sztuki cyrkowej od lat. Jak to się zaczęło? Dlaczego właśnie cyrk?
Odkąd byłem mały mój tata zabierał mnie do różnych cyrków, które przyjeżdżały do naszego miasta. Właśnie dzięki cyrkowi poszedłem do szkoły grafiki, gdzie uczyłem się projektowania grafiki i fotografii. Około dziewięć lat temu założyłem moją własną stronę internetową, która teraz funkcjonuje jako archiwum cyrkowych fotografii. Wtedy też dostałem mój pierwszy folder cyrkowy z Francji, więc zostałem cyrkowym kolekcjonerem a cyrkowy świat całkowicie mnie pochłonął.

Twoim ulubionym polskim cyrkiem jest “Korona”. Dlaczego?
Cieszę się, że mogę odpowiedzieć na to pytanie. W przeszłości odwiedziłem kilka polskich cyrków, ale najbardziej zainteresowała mnie “Korona”. Byłem bardzo zaskoczony serdecznym przyjęciem przez załogę cyrku. Thomas Pinder i Lidia Król-Pinder byli bardzo przyjaźni. Cyrk Korona prezentuje od lat bardzo ciekawe występy, których nigdy nie zobaczymy w Czechach. Na przykład białe lwy i uchatki w jednym spektaklu. Unikatowe kostiumy, bardzo dobre światła i absolutnie fantastyczny Klaun Mr. Chap. Wygląd i prezencja samego cyrku bardzo mnie zaskoczyły. Na przykład ciągniki Renault Magnum wyglądają według mnie fantastycznie w tych kolorach, bardzo się cieszę, robiąc makiety tego cyrku. Ciekawe są także materiały promocyjne tego cyrku i odkąd jestem kolekcjonerem, plakaty i ulotki „Korony” są dla mnie bardzo cenne. Przez ostatnie dwa lata nie mogłem odwiedzić Cyrku Korona, ponieważ podróżowałem z Cyrkiem Aleš, ale mam nadzieję, że wkrótce znów odwiedzę ten popularny cyrk.

Czy sztuka cyrkowa w Czechach i na Słowacji jest nadal popularna? Cyrkom często zdarzają się komplety?
Na Słowacji nie, ponieważ widzowie są pod złym wpływem publicznego przekazu. Ludzie myślą, że cyrk jest zły. W Czechach sytuacja jest odmienna. Ludzie lubią cyrki ze zwierzętami. Najwięcej ludzi chodzi do cyrków wiosną i jesienią. Jesienią wiele cyrków kończy swój sezon w Pradze, gdzie przychodzi naprawdę dużo ludzi, a cyrki często mają komplety. Najgorsza sytuacja jest latem, ponieważ wysokie temperatury zniechęcają widzów.

Jak czeskie cyrki radzą sobie z pseudo obrońcami praw zwierząt? Czy zieloni są bardzo aktywni?
Z roku na rok sytuacja na Słowacji się pogarsza, ponieważ tam publiczność jest pod silnym wpływem zielonych i wiele regionów ich popiera. W Czechach sytuacja jest inna, jedynie rok temu przed cyrkami było dużo „obrońców” praw zwierząt. Starają się zniechęcać do cyrku, ale widzowie nie zwracają na nich uwagi i idą na program.

Często zastanawiam się jak Cirkus Aleš może prezentować każdego sezonu program z gwiazdami takimi jak Elvis Errani, Los Ortiz i inni przy tak niskich cenach biletów? Czy to nie jest za drogie dla cyrku?
To kiedyś nie było problemem. Cirkus Aleš przez wiele lat prezentował unikatowe numery jak np. Fero Strnad (tresura mieszana lwów, tygrysów, panter), rodzina Ringel z tygrysami i Hipopotamem Dawidkiem, kula śmierci z Kolumbii. Ludzie na Słowacji uwielbiali cyrki i wiele chodziło do nich, ponieważ cyrk słowacki nie istnieje. Na Słowacji występują jedynie zagraniczne cyrki z Czech, Węgier i czasami z Włoch. Więc cyrki były bardzo popularne I miały często komplety na widowni. Ale teraz sytuacja się zmieniła przez „obrońców” praw zwierząt. Ostatnim razem, gdy w Cirkus Aleš był Elvis Errani, tygodniowe koszty związane z tym numerem wynosiły 5 000 €. Grupa Los Ortiz była tylko na kilka tygodni w Bratysławie.

Jaki jest twój ulubiony numer i dlaczego?
Jestem wielkim fanem występów ze zwierzętami. Wspaniałym pomysłem jest połączenie pokazu zwierząt i akrobacji. Moim ulubionym numerem jest woltyżerka na koniu w wykonaniu węgierskich artystów – stoją na koniach, żonglują, skaczą salta. Fantastyczny artyści są np. w Magyar Nemzeti Cirkusz rodziny Richter albo w Budapest Nagycirkusz.
Archiwalny folder Cyrku Humberto
Z okazji tygodnia czeskiego cyrku na naszym portalu, dziś prezentujemy Wam wręcz historyczny dokument, bo mający blisko 60 lat! Jest nim folder Cirkus Humberto z 1959 roku z tournee po Polsce. W środku znajdują się kompletne informacje o programie, a także fotografie. Kliknij w okładkę folderu.

Program Cyrku Humberto - 1959
Tydzień cyrku czeskiego - konkurs
Tydzień cyrku czeskiego inaugurujemy konkursem w którym do wygrania super nagrody! Są nimi różnego rodzaju ulotki Cirkus Aleš i Cirkus Šimek, a także: duży i mały format plakatu Cirkus Aleš oraz sztrajfa z informacją o występach słoni.

Wystarczy wysłać e-mail z imieniem i nazwiskiem na adres portalkmc@op.pl. Wylosujemy jednego zwycięzcę spośród wszystkich zgłoszeń. Rywalizacja trwa do czwartku do godziny 21:00, ogłoszenie wyników tego samego dnia.

Życzymy wszystkim powodzenia! Zdjęcie nagród w zakładce "czytaj więcej".
Strona 1 z 134 1 2 3 4 > >>
Video
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nowe fotografie

CYRK ARENA - 2017

CYRK WICTORIA - 2017

Choose your language

Serwis

KMC - Klub Miłośników Cyrku to nowoczesny serwis informacyjny poświęcony zawsze prawdziwej i pięknej sztuce cyrkowej. Portal powstał w 2008 roku.

Przez ponad dziewięć lat zanotowaliśmy kilka milionów odwiedzin. Jesteśmy najchętniej czytaną stroną o tej tematyce w Polsce. Każdego dnia serwis odwiedzają nie tylko fani, ale również artyści, pracownicy, dyrektorzy cyrków i osoby związanie z tym światem.

Portal KMC stał się mocną, rozpoznawalną i cenioną marką o czym świadczą opinie nie tylko fanów, ale najważniejszych postaci polskiego cyrku. Dbamy o pełen profesjonalizm i jak najwyższą jakość naszej oferty.

Wierzymy, że cyrk to najbardziej magiczne i niezwykłe widowisko na kuli ziemskiej! Więc przyłącz się do nas i poznaj ten niecodzienny świat.


Ogłoszenia
Saksofonista - klarnecista z dużym doświadczeniem dołączy do orkiestry, zespołu lub zagra z własnym zespołem. Telefon: 512 607 433


Aby bezpłatnie zamieścić tutaj swoje ogłoszenie, skontaktuj się z nami, pisząc e-mail na adres: portalkmc@op.pl.
Cyrk ze zwierzętami
Zobacz też
Na Forum
Najnowsze Tematy
Sezon 2017
Echa konferencji Fun...
Klasyfikacja cyrków:...
Hipokryzja "zielonyc...
Prośby i sugestie dl...
Najciekawsze Tematy
Sprzedaż, kupno l... [21]
Cyrk Gwiazda [12]
Klasyfikacja cyrk... [10]
Prośby i sugestie... [8]
Sugestie i propoz... [7]
right border
unten links unten rechts


5648328 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie